Deprimarea și tămăduirea ei (3) – Despre prevenirea deprimării – nădejdea în mila lui Dumnezeu

„Există şi un alt mijloc care previne depresia, pe care-l foloseşte orice creştin. Desigur, nu doar împotriva depresiei, însă cu siguranţă şi împotriva ei. Este un leac deosebit de puternic: nădejdea în mila lui Dumnezeu. Această nădejde îi dă omului calm şi linişte. Această nădejde aduce pace şi linişteşte sufletul tulburat şi răscolit sau, mai degrabă, nu-l lasă să fie tulburat şi răscolit. Nădejdea nu-i permite sufletului să sufere şi să fie deprimat. 

Nădejdea în ajutorul, mila şi iubirea de oameni, în nespusa bunătate, în deplina înţelepciune şi putere a lui Dumnezeu este cel mai puternic leac pe care-l are la îndemână omul credincios. Acesta protejează şi vindecă. Oamenii zilelor noastre nu o cunosc, din principiu.” (Spiridonos Logothetis, Deprimarea și tămăduirea ei în învățătura Bisericii, Ed. Sophia, București, 2001, pp, 58-59)

Iată câteva cuvinte ale părintelui Spiridonos care ne întăresc în fața provocărilor și încercărilor vieții. Îndoiala l-a făcut pe Petru să se scufunde atunci când începuse să meargă pe mare spre Mântuitorul, însă nădejdea este cea care l-a determinat să pășească mai întâi și apoi să ceară ajutorul în căderea sa, ajutor pe care l-a și primit îndată de la Domnul. 

Să continuăm lecturarea și discutarea minunatei lucrări a părintelui Spiridonos Logothetis, îndemnurile sale spre nădejdea în mila lui Dumnezeu, ca leac de prevenire a deprimării:

Catehezele online au loc prin aplicația Zoom în fiecare miercuri de la orele 19.00. Pentru înscrieri: parohia.vaxjo@gmail.com

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s