Cateheza: Profeții din Vechiul Testament despre Nașterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos


Pentru a înțelege mai bine Nașterea Mântuitorului, se cuvine să cunoaștem profețiile care L-au vestit pe Hristos în Vechiul Testament, cu mult timp înainte de venirea Sa. Sunt multe dintre evenimentele scripturistice vechi-testamentare care fac referire la Nașterea Mântuitorului, după cum găsim și interpretarea rugului aprins din care Dumnezeu i-a vorbit lui Moise, ca o întruchipare a Fecioarei Maria, care, deși cuprindea în pântecele ei pe Dumnezeu Întrupat, nu se mistuia de focul dumnezeirii (icoana de mai sus).

De aceea, întrucât nu putem săvârși ori participa slujbele rânduite în această perioadă, este de folos să citim împreună profețiile rânduite de Sfinții Părinți pentru slujba Vecerniei Nașterii Domnului, în care găsim deopotrivă profeții despre Nașterea din Fecioara Maria ori despre locul Nașterii, cât și despre scopul venirii lui Hristos pe pământ, și anume pentru a aduce pacea, iubirea și izbăvirea tuturor popoarelor. Aceste paremii (în special citate din Vechiul Testament care sunt lecturate în timpul sfintelor slujbe), le găsim în Mineiul pe Decembrie (cartea care conține textele de slujbă care se citesc ori se cântă la strană) la Vecernia zilei a 25-a, (subliniate în text cu galben):


De asemenea, vom urmări și o trecere în revistă a celor mai importante profeții într-un articol preluat de pe basilica.ro, pe care le putem discuta împreună atât la cateheză, cât și în perioada care urmează până la Praznicul Nașterii.


Să aveți folos și bucurie în perioada de nevoință rămasă până la Marele Praznic al Nașterii Domnului!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s