Candela de duminică nr. 45/29.11.2020

LA MULȚI ANI ANDREI ȘI ANDREEA! Domnul să vă dăruiască tuturor sărbătoriților și tuturor celor dragi sănătate, bucurie și pace sufletească!

Mulțumim lui Dumnezeu și tuturor celor prezenți la biserică, pentru bucuria împreună-rugăciunii de la Sfânta Liturghie și de la slujba de Tedeum, cât și pentru grija și dragostea pentru Domnul cu delicatețea și grija de care ați dat dovadă în aceste vremuri de restriște. Domnul să vă răsplătească fiecăruia cu harul Său!

Ne-am rugat pentru zilele de sărbătoare care ne readuc la inimă identitatea noastră creștină, prin primirea propovăduirii Sfântului Apostol Andrei, și cea de neam, prin sărbătorirea Zilei Naționale. Este minunat lucru să realizăm jertfa celor de dinainte, cărora le datorăm existența noastră, a familiilor noastre și a familiei extinse a neamului nostru. Consolidarea identității noastre creștine și de neam ne face să fim mai responsabili față de ceea ce transmitem în jurul nostru și în ceea ce lăsăm și noi urmașilor noștri. 

Vă aducem înainte și foaia parohială din această duminică în care găsiți binecuvântarea și îndemnul Preasfințitului Părinte Episcop Macarie în legătură cu un post smerit și cu folos duhovnicesc, cuvântului preotului din editorial despre Evanghelia zilei și reactualizarea modalităților de participare la sfintele slujbe în condițiile noilor restricții. 

De asemenea, găsiți și un articol despre încreștinarea poporului nostru, cu referire directă la lucrarea Sfântului Apostol Andrei în Dobrogea și la roadele acestei activități în primele veacuri pe teritoriul țării noastre. 

Nu uitați că astăzi este ultima zi în care mai puteți primi GRATUIT Biblia pentru copii, oferită de Părintele nostru Episcop Macarie, printr-o cerere scrisă la adresa de mail: biblia@episcopiascandinavia.se

Domnul să vă dea bucurie și folos în toate!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s