Cateheza – Sfântul Apostol Andrei cel Întâi Chemat și încreștinarea poporului român

Se apropie sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei și sărbătoarea națională de 1 Decembrie, ambele vorbindu-ne de formarea și identitatea noastră românească, de care trebuie să ne bucurăm și să o împărtășim, desigur nu orgolios, în răspăr cu cei de alt neam, ci ca una care este de mult folos celor care o vor cunoaște, ca o reală posibilitate de îmbogățire interioară, atât culturală, cât mai ales duhovnicească. 

Suntem un popor care a primit învățătura creștină direct de unul dintre Apostolii Mântuitorului, de la Sfântul Apostol Andrei cel Întâi Chemat. Este o mare bucurie și binecuvântare pe care trebuie să o lucrăm duhovnicește spre roadă bogată, de care să ne bucurăm atât noi, cât și cei de alte neamuri. Iată un scurt rezumat al vieții Sfântului Andrei, care să ne introducă în tema catehezei noastre de astăzi:
https://www.youtube.com/watch?v=_PtBLYo1Vy8

În cele ce urmează, se cuvine să cercetăm puțin mai în amănunt lucrurile, pentru a înțelege, alături de lucrarea misionară a Sfântului Apostol Andrei, și contextul în care el și-a desfășurat activitatea, dar și urmările acesteia, rodirea în viața creștină care a înflorit pe teritoriul țării noastre în secolele care au urmat.

Pentru aceasta, vom parcurge împreună un rezumat istoric al acestui periplu prezent pe site-ul Patriarhiei Române, iar apoi ne vom apleca asupra unor mărturii arheologice și documentare în scrierile istoricilor Vasile Pârvan, în lucrarea Contribuții epigrafice la istoria creștinismului daco-roman, Atelierele grafice SOCEC&co, 1911 și Pr. prof. dr. Mircea Păcurariu, în lucrarea Istora Bisericii Ortodoxe Române, vol. 1, Editura IBMBOR, București, 1980. Aflăm astfel ce anume a caracterizat prezența creștinismului pe teritoriile țării noastre și în spațiul învecinat, plecând de la misiunea minunată a Sfântului Apostol Andrei și continuând cu lucrarea misionară care a rodit duhovnicește în episcopii, preoții și credincioșii daco-romani, dintre care mulți au trecut în ceata mucenicilor și pe care îi cinstim îndeosebi astăzi, și a căror credință a străbătut veacurile, ajungând până la fiecare dintre noi astăzi. 

În acest demers, o dată cu formarea credinței creștine pe aceste meleaguri, s-a format și poporul care ne-a dat naștere, formând astăzi o unitate care a păstrat nezdruncinată identitatea noastră în familia extinsă a celor care împărtășim o credință, o limbă și un neam, anume a poporului român. 
Să citim împreună și să ne bucurăm de cunoștința câtorva detalii, pe care ar merita să le îmbogățim mai mult prin cercetarea pe mai departe din cărțile de istorie pe care le avem sau le putem procura la cererea dumneavoastră în cadrul parohiei noastre. 


Să ne ajute Dumnezeu tuturor pentru rugăciunile Sfântului Apostol Andrei cel Întâi Chemat și ale sfinților mucenici și mucenițe ale căror roade duhovnicești suntem astăzi fiecare dintre noi!

Catehezele online au loc prin aplicația Zoom în fiecare miercuri de la orele 19.00. Pentru înscrieri: parohia.vaxjo@gmail.com

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s