Cateheză: Deprimarea și tămăduirea ei (5) – Despre frica lui Dumnezeu ca leac de prevenire a depresiei și despre viața și cinstirea Sfintei Cuvioase Parascheva

Continuăm seria noastră de cateheze despre vindecarea deprimării, potrivit învățăturii Bisericii noastre, după sinteza de mare folos a părintelui Spiridonos Logothetis, cu prevenirea prin frica lui Dumnezeu, această stare care nu se referă la teama patologică, ci la acea grijă, acel respect de a nu răni pe cineva pe care îl iubim. Așa cum există tristețe bună, întristarea pentru păcatele și patimile noastre, un plâns bun, plânsul duhovnicesc, așa există și o frică folositoare, care face parte din arsenalul iubirii lui Dumnezeu, frică ce îndepărtează teama și înfricoșarea lumească, care duc la deprimare:

„Precum am spus şi la început, când am înşirat leacurile profilactice împotriva deprimării, învăţătura ortodoxă ne oferă ca medicamente, alături de tristeţea cea după Dumnezeu, de plânsul după Dumnezeu şi de toate celelalte, şi frica lui Dumnezeu. Frica lui Dumnezeu este un bun foarte folositor, în timp ce frica lumească este vrăjmaş al nostru, pentru că, precum zice şi Sfântul Vasile cel Mare, nu orice frică e lucru bun şi mântuitor, căci există şi frică care ne este vrăjmaşă ( … ) este frica pe care o are cel ce se înspăimântă uşor de diavoli (P.G. 29, 369 C). 

Frica lui Dumnezeu nu seamănă cu frica înverşunată. Celui care are frica lui Dumnezeu nu îi este frică de Dumnezeu, ci îi e frică să nu fie îndepărtat de la Dumnezeu … Această frică ne conduce la pocăinţă şi nădejde, spune Sfântul Clement” (Spiridonos Logothetis, Deprimarea și tămăduirea ei în învățătura Bisericii, Ed. Sophia, București, 2001, pp, 88-89).

Să citim și să discutăm în continuare învățăturile adunate de prăintele Spiridonos în minunatul mănunchi de flori duhovnicești tămăduitoare ale întristării vătămătoare prin frica lu Dumnezeu:

Alături de tema noastră obișnuită, adăugăm și câteva detalii despre viața și cinstirea Sfintei Cuvioase Parascheva, pentru a îmbogăți cunoașterea și evlavia noastră înaintea ei. De aceea, vă îndemn să parcurgem detaliile despre viața ei și, mai ales, să devenim conștienți despre îndelungatul drum pe care moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva l-au parcurs pentru a ajunge și rămâne, nădăjduim și în continuare, în țara noastră, în catedrala din Iași. Să ne rugăm cu mai multă râvnă Sfintei Parascheva pentru sporirea noastră duhovnicească și îmbogățirea în Duhul Sfânt! Textul – într-o reprezentare grafică de excepție – este preluat de pe situl edituradoxologia.ro:

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s