Candela de duminică nr. 28/2.08.2020

Mulțumim Domnului și tuturor celor prezenți pentru slujba binecuvântată de astăzi! Alături de noi a fost și părintele protoiereu Ovidiu-Theodor Băncilă de la Jönköping, care ne-a bucurat și prin cuvântul de învățătură binevenit mai ales în aceste zile de post, indemnându-ne să săvârșim lucrurile nu doar pentru pentru cele pământești, ci mai ales pentru cele cerești, după cuvântul Scripturii: „Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu”.

Se cuvine să amintim de cei care își sărbătoresc ziua de naștere în aceste zile și care ne sunt mereu alături în rugăciune, cântare și în toată fapta bună, dl. Daniel Văsuianu, pe 31 iulie, și dna Justiniana Claudia (dna Justina cum îi spunem de obicei), pe 3 august. La mulți ani binecuvântați cu sănătate, bucurie și ajutor de la Domnul în toate!

Alăturăm și foaia noastră parohială de astăzi, „Candela de duminică”, în care găsiți îndemnul Episcopului nostru, Preasfințitul Părinte Macarie, pentru o pocăință continuă, cuvântul preotului din editorial, predica Sfântului Luca al Crimeii din 1956 la Praznicul Schimbării la Față și câteva cuvinte despre sfinții sărbătoriți cu cruce neagră în această săptămână, citând una dintre poeziile minunate ale Sfântului Ioan Iacob de la Neamț (Hozevitul). 

Domnul să vă dăruiască tuturor post cu folos, bucurie, sănătate și ajutor în toate!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s