Astăzi începe Postul Adormirii Maicii Domnului – să ne nevoim cu curaj și încredere în Dumnezeu

Astăzi începe Postul Adormirii Maicii Domnului, să ne ajute tuturor Dumnezeu să postim cu folos și bucurie, să iertăm tuturor toate și să cerem iertare Domnului pentru greșelile noastre prin pocăința și mărturisire la Taina Spovedaniei.

Postul înseamnă înfrânare, voință și curăție dăruită lui Dumnezeu ca recunoștință după dictonul: „Dumnezeu ne-a dăruit viața. Noi putem să-i dăruim Lui modul în care viețuim.” Prin post primim putere de a ne apropia de Dumnezeu și de a ne aduna în sine, de a ne cunoște mai bine, îndepărtându-ne de cele lumești și de relele vieții noastre. Să avem curaj și voință și vom avea răsplată, dăruind cele vremelnice pentru a primi pe cele veșnice. Să nu uităm să facem bine în această perioadă mai mult decât în mod obișnuit, prin milostenii, vorbe bune și fapte bune față de prieteni și vrăjmași, și Domnul ne va ajuta și pe noi, iertându-ne „greșalele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri”.

În acest post, se citește Paraclisul Maicii Domnului în fiecare zi. Acesta se găsește la Sfârșitul Psaltirii sau în Ceaslov sau în cărțile de rugăciuni. Pentru cei care au Ceaslovul, Paraclisul întâi și al doilea se citesc alternativ, primul într-o zi și al doilea în alta.

Dacă nu aveți cărți de rugăciuni, găsiți Paraclisul Maicii Domnului aici (extrase din Ceaslov):

Vă voi aștepta cu drag în duminicile din post de la orele 9.00 pentru Sfânta Spovedanie și Sfânta Liturghie.

Cateheza online o vom avea cu ajutorul Domnului miercuri, la orele 19.00, despre pregătirea pentru Sfânta Împărtășanie – înscrieri se fac la adresa de mail parohia.vaxjo@gmail.com.

Post cu folos și bucurie tuturor!
Preot Laurențiu Drăghicenoiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s