Cateheza – Explicarea Sfintei Liturghii (2) – Liturghia credincioșilor

Dacă la cateheza trecută am citit și discutat despre prima parte a Sfintei Liturghii, așa-numita Liturghie a catehumenilor, la care erau prezenți și cei nebotezați. astăzi vom vorbi despre cea de a doua parte, despre Liturghia credincioșilor, a celor care sunt în măsură să primească Sfintele Taine, după pregătirea și rânduiala cuvenită. 

Nu trebuie să înțelegem că la prima parte a Liturghiei nu trebuie să participăm cei credincioși, din contră, este de mare folos din moment ce cuprinde citirea din Sfintele Scripturi și cererile speciale ale rugăciunilor din cadrul ectenilor. Trebuie doar să înțelegem că în rânduiala Bisericii, când se spunea Cei chemați ieșiți, oricine nu era pregătit pentru Sfânta Împărtășanie, pentru că nu era botezat, trebuia să iasă din Biserică, neavând voie să participle la Sfinta Euharistie din moment nu făcea parte încă din comunitate. De asemenea, nici cei care nu se putea împărtăși, fiindcă erau în penitență (perioadă de îndreptare după păcate grave precum lepădarea de credință sau altele) erau concediați ulterior, după rugăciunea Tatăl nostru. Așadar, pentru cei credincioși Liturghia continua, noi urmând semnificațiile rugăciunilor și gesturilor liturgice de după imnul Heruvic.

Vom continua lectura de data trecută din lucrarea Să participăm la Ospățul Credinței, Editura Renașterea, Cluj-Napoca, 2017, din care vom reda în continuare extrasul pe care îl vom parcurge și discuta astăzi:

Catehezele online au loc de obicei miercurea la orele 19.00, săptămâna viitoare urmând a discuta despre Pregătirea pentru Sfânta Împărtășanie
Pentru înscrieri vă rugăm să ne scrieți pe adresa parohia.vaxjo@gmail.com

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s