Post și rugăciune, pregătirea pentru primirea Aghiasmei Mari

Iubiți credincioși, astăzi este zi de ajunare, de post aspru, de pregătire pentru harul sfințitor al lui Dumnezeu care se va pogorî mâine peste toți prin sfințirea apelor și a întregii lumi!

Depinde de noi cum ne pregătim sufletește pentru măsura în care îl vom primi. Așa cum o rană trebuie curățată înainte să fie tratată, așa și trupul și sufletul trebuie curățite prin post, rugăciune și pocăință pentru a primi harul lui Dumnezeu.

Prin urmare, să ajunăm rugându-ne și înfrânându-ne de la bucate, dar și de la obiceiurile noastre care ne înrobesc, să postim de ecrane, de vorbirea despre ceilalți și de orice patimă.

Să îndrăznim să ne întoarcem privirea către noi înșine și, cercetându-ne, să ne apropiem de Dumnezeu în rugăciune și nevoință și primirea celor sfinte.

Și dacă veți fi călcat postul în vreun fel astăzi, continuați în restul zilei cu credință și cu iubire de Dumnezeu, pentru a nu rămâne sub stăpânirea vrăjmașului, cel care urăște postul și rugăciunea, căutând mereu să ne facă și pe noi să simțim asemenea. Pentru că cel care urmează celor plăcute lui Dumnezeu alege viața aici și în veșnicie, iar cel care rămâne în cele ale păcatului și ale celui rău, rămâne întru cele ale morții.

Prin urmare, să luăm aminte să avem o ajunare cu mult folos sufletesc și trupesc! Vă așteptăm cu bucurie și nădejde în lucrarea sfințitoare a Domnului, mâine, 6 ianuarie, la Praznicul Botezului Domnului, începând cu ora 8.30 pentru Sfânta Spovedanie și apoi Sfânta Liturghie și Slujba Aghiasmei Mari!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s