Să vestim prin primenire sufletească Praznicul Nașterii Domnului

Doamne, ajută tuturor!

Pentru că după Praznicul Intrării în Bisericii a Maicii Domnului începe vestirea Nașterii Domnului – observăm că încep să se cânte catavasiile Nașterii Domnului la utrenie, „Hristos Se naște, slăviți-L”, în fiecare duminică – vă așteptăm cu drag să ne pregătim și noi de vestirea venirii lui Hristos, cu mic, cu mare, învățând să cântăm troparul Nașterii și mult îndrăgitele colinde, începând de mâine, după Sfânta Liturghie.

De asemenea, să nu uităm să ne curățim sufletele prin Sfânta Spovedanie, pentru care puteți veni între orele 8.30 și 9.30 la biserică, și să ne împărtășim cu Sfintele Taine, fără de care nu există prăznuirea adevărată a marelui Praznic al Nașterii lui Hristos, dacă nu Se naște tainic și în ieslea săracă, însă oferită cu dragoste, a sufletului nostru. Să dovedim, așadar, această dragoste prin mărturisire, post, rugăciune, iertarea celorlați, milostenie și primirea Sfintelor Taine! Bucurie și mult folos duhovnicesc de la mic la mare! Amin!

Cu îmbrățișare în Domnul,
pr. Laurențiu Drăghicenoiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s