Astăzi începe Postul Nașterii Domnului

Post cu folos și bucurie tuturor! Sa ne ajute Domnul să ne trezim duhovnicește prin nevoința postului și să ne curățim trupește și sufletește în această perioadă pregătitoare pentru Praznicul Nașterii Domnului!

Este o perioada in care avem de ales: fie ne străduim să împlinim în viața noastră mai mult voia lui Dumnezeu prin rânduiala Bisericii, fie rămânem în rutina celor din lume. Dacă pe cele ale lumii le-am făcut până acum, poate mai mult decât pe cele ale lui Dumnezeu, iată avem șansa să întoarcem balanța și să câștigăm, prin nevoința postului, pacea dincolo de lume, pe care Hristos o dăruiește tuturor celor care o doresc cu adevărat:

„Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu. Să nu se tulbure inima voastră, nici să se înfricoşeze.” (Ioan 14, 27)

Sa ne ajute Domnul tuturor sa intrăm cu toată inima în acest concediu duhovnicesc, sa ne liniștim și sa ne curățim sufletele și trupurile prin post, rugăciune și prin Sfânta Spovedanie, pentru care va aștept cu mult drag în fiecare duminică între orele 8.30-9.30, urmată de ospățul sfințitor și vindecător al Sfintelor Taine la fiecare Sfântă Liturghie, pentru ca și inimile noastre să cânte pline de har la Marele Praznic al Nașterii Domnului, împreună cu îngerii:

„Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire!” (Luca 2, 14)

Așa să ne ajute Dumnezeu! Amin!
Pr. Laurențiu Drăghicenoiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s