Slujire în Duminica Slăbănogului (15 mai 2022)

HRISTOS A ÎNVIAT!

Cu mila Domnului, vă așteptăm cu bucurie la Sfânta Liturghie în Duminica Slăbănogului (15 mai), să ne rugăm bunului Dumnezeu pentru dobândirea păcii în inimile noastre și în întreaga lume!

Să facem loc harului dumnezeiesc în inimile noastre, iertând toate și milostivindu-ne asupra celorlalți, rugându-ne în toată vremea lui Dumnezeu! Doar prin harul Lui vom ieși din paralizia sufletească ce ne ține ațintiți doar la cele pământești. De multe ori simțim că nu avem putere și nu avem pe cineva care să ne ridice din neputințele noastre lăuntrice și spunem ca și slăbănogul „Doamne, nu am om”. Însă acum avem, pentru că Hristos a înviat! El ne ridică din neputințele noastre întinzându-ne mâna, înainte ca noi să cerem izbăvirea, pentru că El știe că avem nevoie de ajutorul Lui.

De câte ori ne salutăm și mărturisim că „Hristos a înviat!”, primim din puterea Învierii posibilitatea de a ieși din amorțeala păcatului și neputința morții. Să nu devenim nepăsători, să nu ne comportăm ca și cum Hristos n-a înviat, ca să nu ne fie nouă mai rău. Pentru că dacă pierdem nădejdea Învierii, nu mai există nicio altă nădejde, iar iadul este locul al cărui frontispiciu este deznădejdea ultimă și continuă.

Dar noi credem că Hristos a înviat, iar dacă credem, se cuvine să și mărturisim prin fapte de pocăință și de milostenie, prin rugăciune și prin primirea Sfintelor Taine, împlinind poruncile lui Hristos, care sunt în sine viață și înviere pentru fiecare dintre noi.

Să ne ajute Dumnezeu fiecăruia după trebuință și să fim, așadar, cu luare aminte, noi cum răspundem întrebării lui Hristos: „Voiești să te faci sănătos?”

HRISTOS A ÎNVIAT!

Pr. Laurențiu Drăghicenoiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s