Duminica iertării

„Cine zice că este în lumină şi pe fratele său îl urăşte, acela este în întuneric până acum.

Cine iubeşte pe fratele său rămâne în lumină şi sminteală nu este în el.

Iar cel ce urăşte pe fratele său este în întuneric şi umblă în întuneric şi nu ştie încotro se duce, pentru că întunericul a orbit ochii lui.” (I Ioan 2, 9-11)Iubiți credincioși, ne aflăm în „Duminica izgonirii lui Adam din Rai”, dinaintea începerii Postului Mare, numită și „Duminica Iertării”. La unele mănăstiri, cu precădere în Muntele Athos, toți credincioșii și monahii, dimpreună cu slujitorii sfântului altar, își cer iertare unii altora astfel încât să înceapă drumul postului cu cugetul curat față de toți ceilalți frați. Nu ne putem îndrepta spre Dumnezeu, dacă ne trag în jos gândurile rele și resentimentele față de frații noștri în Domnul. 
Chiar dacă nu pot să vă îmbrățișez astăzi în biserică și să vă cer iertare personal, o fac pe această cale și cu fiecare ocazie pe care o am de a vă vorbi personal, pentru toate neputințele mele în slujirea Domnului și a dumneavoastră în numele Lui! 
Vă îndemn cu dragă inimă să ne cercetăm fiecare în sufletele noastre și să ne cerem iertare celorlalți, începând cu cei apropiați, care ne iartă zilnic neputințele pe care poate nu le conștientizăm.  
Apoi, realizând starea noastră căzută, să căutăm să cerem iertare Domnului prin post și rugăciune, prin Spovedanie și Împărtășanie, și Domnul ne va ajuta! 

Vă voi ține la curent cu posibilitatea de a împlini în slujire acest îndemn. 

Domnul să ne ajute tuturor în luminarea cu adevărat a sufletelor și a trupurilor noastre!
Post bun cu folos și bucurie duhovnicească tuturor! 

Preot Laurențiu Drăghicenoiu


Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s