Candela de duminică nr. 67/16.05.2021

HRISTOS A ÎNVIAT!

LA MULȚI ANI FEMEILOR CREȘTINE! 

Astăzi este Duminica Sfintelor Femei Mironosițe, Duminica în care sărbătorim femeia creștină! Sfintele Mironosițe sunt cele care au primit primele vestea Învierii, primele care L-au și văzut pe Domnul și primele care au primit misiunea de a merge și a vesti celorlalți Învierea Lui. Iată ce întâietate au avut femeile și iată ce binecuvântată misiune au până în ziua de astăzi toate femeile creștine, de a aduce în inimile tututor vestea Învierii Domnului. Dacă ucenicii stăteau ascunși de frica iudeilor, femeile au fost cele care au înfruntat orice posibilă primejdie pentru a merge cu miruri la mormântul Domnului. Iată ce curaj și ce inimă plină de iubire au avut Sfintele Femei Mironosițe. De același curaj se înflăcărează orice femeie creștină, care duce flacăra Învierii în inima sa și aprinde iubirea, nădejdea și credința în Domnul tuturor celor cu care se întâlnește în calea ei spre mântuire. Ea este cea care își învață copilul să își facă Sfânta Cruce pentru prima oară, să spună Tatăl nostru și să se împărtășească de la altar cu Trupul și Sângele Domnului și ea este cea prin care se mântuiește și bărbatul necredincios.  Să cerem Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și Sfintelor Femei Mironosițe să înmulțească harul dătător de viață și de Înviere în fiecare femeie binecredicioasă! Și astfel, prin binevestirea vieții ei duhovnicești, să ne umplem cu toții de bucuria Domnului, strigând din adâncul inimii:
HRISTOS A ÎNVIAT!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s