Cateheză: Deprimarea și tămăduirea ei (4) – Despre nevoință ca leac de prevenire a depresiei

Continuăm seria catehezelor despre vindecarea deprimării și prevenirea ei potrivit învățăturilor Bisericii noastre, după îndemnurile părintelui Spridonos Logothetis. Astăzi vorbim despre nevoință ca leac de prevenire a oricărei întristări: 

„Alte leacuri împotriva deprimării sunt: postul, suferirea relelor de bunăvoie, a lipsurilor, sărăcia de bunăvoie, smerirea de bunăvoie, lepădarea de sine, împreună cu toate dorinţele şi pretenţiile, osândirea de sine. Acestea toate sunt numite în Ortodoxie cu un singur cuvânt: nevoinţă. 
Nevoinţa este un leac foarte puternic pe care-l foloseşte creştinul preventiv, care îi întă­reşte firea şi îi oferă imunitate împotriva înfricoşătoarei deprimări. ,,Nevoinţa, spune Cuviosul Talasie, împreună cu cumpătarea şi dragostea, cu răbdarea şi liniştea vindecă toate afecţiunile sufleteşti” (Spiridonos Logothetis, Deprimarea și tămăduirea ei în învățătura Bisericii, Ed. Sophia, București, 2001, pp, 58-59).

Să lecturăm în continuare și să ne însușim învățăturile lui Hristos și ale Sfinților Părinți pentru a putea lupta și noi împotriva întristării care acum este prezentă în lume poate mai mult decât oricând: 

Catehezele online au loc prin aplicația Zoom în fiecare miercuri de la orele 19.00. Pentru înscrieri: parohia.vaxjo@gmail.com

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s