Vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord în parohia noastră cu ocazia sărbătorii hramului

Slavă Domnului pentru toate și mai cu seamă pentru minunata zi a prăznuirii hramului parohiei noastre, Înălțarea Sfintei Cruci, în care ne-am bucurat de binecuvântarea și slujirea Preasfințintului Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord, de purtarea de grijă părintească pe care o poartă fiecăruia dintre noi, grijă de care avem cu toții atâta nevoie aici în diaspora. Din cuvintele de învățătură pe care ni le-a pus la inimă Preasfinția Sa, redăm aici doar câteva: „Viața este un sacrament. Viața este un dar și de prea multe ori suntem îmbătați de senzualitate și evadăm în virtualitate, fiind orbiți și ațintiți cu mintea și cu ochii în acest cer virtual. Suntem orbi la ceea ce se întâmplă împrejurul nostru și, mai cu seamă, la ceea ce este înlăuntrul nostru. Așadar, să luminăm simțirile, preaiubiții mei, și să privim cu ochii inimii la Crucea Mântuitorului Iisus Hristos”.

Împreună cu noi au fost Părintele Andrei-Valerian Dănilă de la Parohia Kalmar și Părintele Arhidiacon Sorin Sîplăcan, cărora le suntem recunoscători pentru dragostea frățească deopotrivă. 

Mulțumim din inimă tuturor care s-au ostenit și s-au rugat împreună cu noi, cărora le datorăm într-o mare măsură bucuria de astăzi, pentru că am simțit că suntem cu toții într-o familie duhovnicească, de la mic la mare!

În același duh ne-am simțit și cu toți cei care au venit de departe pentru a lua binecuvântarea Preasfințitului și a se ruga împreună cu noi la hramul parohiei noastre, le mulțumim și Domnul să rânduiască folos și bucurie tuturor pentru jertfa de astăzi! Mulțumiri speciale aducem doamnei prezbitere Sânziana și domnișoarei Crina de la Copenhaga pentru ajutorul minunat dat la strană credincioșilor râvnitori, care s-au ostenit cu multă dragoste în rugăciunea și lauda aduse Domnului!

Ne-am  bucurat de la mic la mare, prin slujirea, cuvântul de învățătură și  binecuvântarea Preasfințitului, însoțită de o iconiță pe care a primit-o fiecare credincios la momentul miruirii. După agapa frățească, am ascultat cu toții un mic recital la pian oferit de Maria, Antonie și Delia, care și-au manifestat în mod deosebit dorința de a cânta și a ne înmulți astfel bucuria acestei zile.  

Hristos să răsplătească tuturor jertfa, rugăciunile și gândurile bune spre sănătate deplină sufletească și trupească și spre urcuș duhovnicesc în dobândirea harului Duhului Sfânt! 

Pentru mai multe imagini și reportajul TRINITASTV

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s