Cateheza – „Explicarea Dumnezeieștii Liturghii (1) – Liturghia catehumenilor”

Sfânta Liturghie este inima Bisericii, cea prin care suntem cu toții împărtășiți cu Trupului și Sângelui lui Hristos, cea mai înaltă slujire pe care omul o aduce lui Dumnezeu și prin care primește pe Dumnezeu Însuși. Este un dar al Dumnezeu făcut omului pentru iubirea Lui cea mare față de noi. De aceea, fiecare om își simte nevrednicia și se apropie cu sfială de această mare Taină. 

Desigur, dacă avem stare de pocăință, această nevrednicie și sfială nu trebuie să ne îndepărteze de la participarea la Sfânta Liturghie, pentru că de aceea și venim, pentru a ne curăța și a ne învrednici de primirea harului dumnezeiesc. Sfânta Liturghie este darul lui Dumnezeu pentru noi, pentru ca și noi să ne dăruim inima lui Dumnezeu și întru aceasta viață să avem, și încă din belșug (Ioan 10, 10).

Vom urmări în cateheza de astăzi lucrarea Să participăm la Ospățul Credinței, Editura Renașterea, Cluj-Napoca, 2017, din care găsiți mai jos un extras pe care aș dori să îl lecturăm și să îl discutăm împreună. 

Catehezele online au loc de obicei miercurea la orele 19.00. Pentru înscrieri vă rugăm să ne scrieți pe adresa parohia.vaxjo@gmail.com

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s