Duminica Ortodoxiei – martirajul pentru mărturisirea Întrupării lui Hristos

Doamne, ajută tuturor! 

Așa cum viața copiilor se bazează pe jertfa părinților, așa și viața noastră de creștini și binecuvântările pe care le avem de la Domnul în Biserică se bazează pe jertfa părinților și sfinților noștri în credință, din vechime până în prezent.

Se cuvine, așadar, să ne bucurăm și să îi cinstim pe cei care, vreme de aproape 130 de ani (între anii 717-843) s-au luptat cu o formă camuflată a păgânismului, care a instigat la ura împotriva creștinilor cinstitori ai sfintelor icoane și ai sfintelor moaște. Profanarea Bisericii a devenit în acea vreme o politică de stat, în numele corectitudinii religioase promovată de împărat, martirizând mii și mii de creștini în propriile biserici (în unele cazuri chiar prin decapitări pe icoane) și prin necinstirea sfintelor moaște ale Sfinților Bisericii. 

Duminica Ortodoxiei de astăzi prăznuiește tocmai pe cei care s-au jertfit în numele credinței întru Adevăr și se cuvine să nu îi uităm, ci să recunoaștem lucrarea Sfântului Duh în viața lor pentru folosul nostru, al tuturor.  Să înțelegem consecințele unei vieți în afara lui Hristos: ura împotriva celorlalți, fie ei și frați creștini, ură care, iată, a mers și până la ucidere și care, din păcate, continuă să facă același lucru până astăzi. Iar lucrarea Duhului Sfânt este iubirea și jertfirea pentru ceilalți, care se manifestă de multe ori în chip minunat, aducând alinare, vindecare sufletească și trupească și, mai cu seamă, pacea Domnului. 

Una dintre lucrările minunate a fost cea asupra icoanelor salvate de la distrugere și prin care s-au făcut minuni numeroase până astăzi. Un astfel de exemplu este icoana „Portărița” de la Mănăstirea Iviron din Muntele Athos, a cărei istorie o pun la inima frățiilor voastre prin cuvintele Părintelui Cleopa Ilie (Povestiri pentru copii, vol. 7, Editura Mănăstirii Sihăstria, pp. 5-23) din imaginile de mai jos. Post cu folos și bucurie tuturor și să ne ajute Domnul să ne revedem și în slujire cât de curând! Vă mulțumesc din suflet pentru rugăciunile, gândurile bune și ajutorul frățiilor voastre din toată vremea și mai cu seamă în aceste momente mai delicate pentru mine, Domnul să vă răsplătească prin Harul Său!

Preot Laurențiu Drăghicenoiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s