Cateheză – „Despre creșterea și educarea copiilor la Sfântul Ioan Gură de Aur”

Pentru că se apropie 1 iunie și avem un prilej în plus să îi bucurăm pe cei mici, dar mai cu seamă pentru că vine vacanța și vom avea mai mult timp de a petrece cu cei ei, se cuvine să luăm mai mult aminte la educarea lor. Să câștigăm timpul petrecut cu ei în lucrurile esențiale pentru devenirea lor, în iubirea, grija și educarea pe care noi, ca părinți, le avem ca responsabilitate înainte de toate. 

Să citim și să ne bucurăm de cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur care ne trezesc parcă dintr-un somn în care iureșul lumii ne ademenește, mai ales în ceea ce privește creșterea și educarea copiilor noștri:

„Trebuie, aşadar, ca părinţii să se îngrijească nu de cum vor dobândi bani copiii lor, ci de cum vor dobândi evlavie şi bogăţie sufletească. Trebuie să-i educe astfel încât să nu aibă nevoie de multe lucruri, să nu se dedea dorinţelor vremurilor de astăzi. Trebuie încă să cerceteze cu atenţie când ies copiii lor din casă şi când se întorc, unde se duc şi cu cine se întovărăşesc. Dacă nesocotesc aceste îndatoriri ale lor, vor da răspuns la Dumnezeu. Dacă ni se cere socoteală pentru cât ne-am îngrijit de alţii – căci spune Scriptura că „Nimeni să nu caute pe ale sale, ci fiecare pe ale celuilalt” (I Corinteni 10, 24) –, cu atât mai mult ni se va cere răspuns pentru cum am avut grijă de copiii noştri.

Tu, însă, faci tot ce poţi pentru ca fiul tău să dobândească un cal frumos, o casă spaţioasă, un ogor sau o vie roditoare, trai bun şi multe alte bunătăţi pământeşti. Dar te gândeşti vreodată ca el să fie virtuos, înţelept şi cumpătat? Fiindcă oricare ar fi bunătăţile sale, oricât de mare ar fi averea lui, va pieri împreună cu el, dacă nu este virtuos şi înţelept. Dimpotrivă, dacă în sufletul său există bărbăţie şi virtute, lesne le va dobândi pe toate, chiar dacă casa lui ar fi complet goală.” (Sf. Ioan Gură de Aur, Problemele vieții, Ed. Egumenița, pp. 120-121)


Să citim în continuare, în extrasul atașat la linkul de mai jos, câteva dintre învățăturile de mare folos, de atunci, dar care parcă ar fi scrise pentru acum, ale celui care întru adevăr a fost supranumit „Gură de Aur”:

Sfântul Ioan Gură de Aur – Creșterea copiilor PDF

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s