Candela de duminică nr. 42/8.11.2020

Slavă Domnului pentru toate și mulțumiri tuturor celor care au venit și au cinstit pe Dumnezeu astăzi la Sfânta Liturghie, Cel Care este minunat întru sfinții Lui!

LA MULȚI ANI tuturor celor care poartă nume îngeresc, Domnul să vă dăruiască bucuria Sa prin mijlocirile Sfinților Îngeri, care veghează și ne îndrumă pe fiecare dintre noi spre tot lucrul cel bun! I-am sărbătorit astăzi pe dna Mihaela Enulescu, dna Mihaela-Adriana Teodorescu, apoi pe Mihaela-Alexandra, dl Gabriel, Mihaela și Gabriela Bucei, iată o familie ocrotită de un cor de îngeri, dl Mihai, precum și pe Gabriela dintre cei mici, pentru a număra doar câțiva dintre cei cărora le urăm multă sănătate și ajutor de la Dumnezeu în toate!

Vă atașăm foaia parohială din această duminică, în care găsiți binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Macarie întru îndemn la rugăciune pentru greu încercata mamă Camelia Mihaela Smicală, iată și ea purtând nume îngeresc, al cărei proces final va avea loc pe 12 noiembrie. Să ne alăturăm și noi în rugăciune și pomenire pentru ca cei doi copiii, Johan-Mihail, sărbătorit și el azi, și Maria-Alexandra, să se întoarcă acasă, alături de mama lor, din centrele sociale în care și-au petrecut deja câțiva ani buni. De asemenea, găsiți și editorialul preotului despre Evanghelia zilei, precum și câteva detalii despre Sfinții Îngeri și ierarhia lor, după învățătura Sfântului Dionisie Areopagitul, și despre Sfântul Ierarh Nectarie, marele tămăduitor în zilele noastre, pe care îl cinstesc creștini din toată lumea și de la adormirea căruia se împlinesc 100 de ani în ziua de 
luni, 9 noiembrie. Deja procesiunile și pelerinajul la moaștele sale de la Mănăstirea Radu-Vodă din București sunt în desfășurare și le puteți urmări pe postul TRINITAS TV al Patriarhiei Române.

Să ne ajute Domnul tuturor pentru rugăciunile și purtarea de grija a Sfinților Îngeri și a Sfântului Ierarh Nectarie Taumaturgul!
 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s