Candela de duminică nr. 40/25.10.2020

Mulțumim Domnului pentru toate și ne bucurăm deopotrivă pentru Sfânta Liturghie de astăzi în care am avut simțirea unei atmosfere de familie duhovnicească, atât unii cu alții, cât și cu Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de mir și Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, pe care i-am pomenit cu osârdie pentru sărbătorirea lor din zilele următoare. Să ne ajute tuturor și să mijlocească înaintea Domnului pentru toți, după trebuința fiecăruia spre tot binele!

Atașăm și foaia noastră parohială, Candela de duminică, în care găsiți cuvântul de mare folos al Preasfințitului Părintelui nostru Episcop Macarie despre câștigarea vremii în dobândirea mântuirii, prin Sfânta Spovedanie și Sfânta Împărtășanie, pe care trebuie să nu le amânăm, atâta vreme cât avem posibilitatea să le primim. De asemenea, cuvântul Preasfinției Sale despre familie este pentru întărirea sufletească a noastră, a tuturor, în vremuri de tulburare și amăgire. Acestora se adaugă editorialul preotului despre Evanghelia zilei, precum și elemente din viețile și minunile celor doi Sfinți Dimitrie, care nădăjduim să vă fie de folos și spre înmulțirea evlaviei către acești mari sfinți, spre a avea și mai multă îndrăzneală și iubire în rugăciunea pe care le-o adresăm în aceste zile și în toată vremea.

Sfinților ai lui Dumnezeu, rugați-vă pentru noi! 

Bucurie, pace și ajutor de la Domnul spre tot lucrul cel bun!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s