Cateheze și convorbiri duhovnicești în mediul digital – prima cateheză miercuri, 8 aprilie, orele 19.00: „Sfânta Împărtășanie – izvorul îndumnezeirii din primele veacuri până astăzi”

La îndemnul Preasfințitului Părinte Macarie ne vom strădui să înmulțim legăturile sufletești și dialogul unii cu alții, pentru a ajunge la cei care ajung mai greu la biserică sau nu pot ajunge. Deși nu trebuie să uităm că prezența la sfintele slujbe, de care încă nu suntem lipsiți, este lucrul de căpătâi pentru care trebuie să ne străduim spre a ne împărtăși de Sfintele Taine, trebuie să avem în vedere că tulburările care acum întunecă gândurile multora în aceste zile, pricinuiesc nevoia de a comunica mai des învățătura duhovnicească celor aflați în nevoie. Obvservăm în jurul nostru, în cadrul instituțiilor de stat, că se alcătuiesc comisii pentru sănătatea mentală în aceste zile. 

De aceea, se cade să înmulțim legăturile între noi pentru a păstra darul sănătății sufletești și trupești pe care îl primim la sfintele slujbe. Pentru acestea, cu ajutorul lui Dumnezeu, ne vom strădui în zilele care urmează să realizăm o serie de cateze online și de convorbiri duhovnicești la care să poată participa cei doritori. În funcție de cerințele frățiilor voastre vom face un plan de cateheze pe diferite teme. 

O primă propunere este „Sfânta Împărtășanie – izvorul îndumnezeirii din primele veacuri până astăzi”, cateheză ce va avea loc mâine, miercuri, 8 aprilie, orele 19.00. 
Platforma digitală pe care ne vom vedea este zoom. Vă voi ține la curent cu datele tehnice.
Cei care doriți să participați, vă rog să confirmați. 

Domnul să ne ajute spre tot lucrul bun!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s